Mark’a komşu olmak çok pahalı

Bilimse sosyalizmin kurucusu, Alman filozof Karl Marx’ın mezarının bulunduğu İngiltere’nin Londra kentindeki tarihi Highgate mezarlığında, yeni alanların satışa çıkarılması gündeme geldi. Yeni mezar yerlerinin fiyatının 25 bin sterline (yaklaşık 1 milyon TL) yaklaşması tartışma yarattı.

‘HANGİ KOMÜNİST BU PARAYI ÖDEYEBİLİR?’

Sosyal medyada yapılan yorumlarda fiyatın hiç de ‘marksist’ olmadığı ve ünlü filozofun mezarında ters dönebileceği dile getirildi. Öldükten sonra Marx’ın yanındaki bir mezara gömülmek isteyen bir komünistin bu rakamı ödeyip ödemeyeceği merak konusu olurken, The Guardian’dan Zoe Williams, dünyanın en zengin insanları arasında gösterilen ABD’li işinsanı Elon Musk’un Marx’ın yeni komşusu olmak isteyebileceğini yazdı.

‘CAZİBE MERKEZİ OLMASI İÇİN’

Hürriyet’in haberine göre, tartışmalarla ilgili açıklama yapan Highgate Mezarlığı Dostları Vakfı’nın genel müdürü Ian Dungavell, mezarlığın ‘yaşayan’ bir cazibe merkezi olması için yeni cenazelere yer verilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Aynı mezarlık, 2015 yılında da gündeme gelmiş, ziyaretçilerden 4 sterlin giriş ücreti alınması, Marx’ın öğretileri üzerinden tartışmalara neden olmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x