Ukrayna’daki kapalı toplantıda Haluk Bayraktar detayı

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Kiev’de düzenlenen 1’inci Uluslararası Savunma Sanayii Forumu’na katıldı. Forum ile birlikte Ukrayna tarafından kurulan ‘Savunma Sanayii İttifakı’ ve ‘Savunma Fonu’ da ilk kez açıklandı.

Kurulan fon aracılığıyla dünyanın önde gelen savunma sanayii şirketleri, Ukrayna’da bazı kritik savunma ürünlerinin geliştirilmesini sağlayacak. Bu amaçla 13 uluslararası savunma sanayii firmasından temsilcilerin katılımıyla, Kiev’de bir toplantı düzenlendi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile hükümet üyelerinin katıldığı kapalı formattaki toplantıda, Türkiye’yi ise BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar temsil etti.

Uzun süredir Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip BAYKAR, savaştan önce aldığı karar doğrultusunda Ukrayna’daki fabrikasının inşa faaliyetlerini sürdürüyor. BAYKAR, 1.5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan fabrikanın da içerisinde yer aldığı üç proje için Ukrayna’ya 100 milyon dolar tutarında yatırım yapıyor.

Konuyla ilgili olarak Haluk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’da üç ana yatırımımız var. Bunlardan biri fabrika. Ardından bir servis merkezimiz ve burada da bir genel müdürlük ofisimiz var. 100 milyon dolar civarında olan bu yatırım çoktan başladı. İnşaat çoktan başladı. Bitirilmesi yaklaşık bir buçuk yıl sürecek. Burada en az 300 kişinin çalışmasını hedefliyoruz. Ve devam eden bir iş birliğimiz var.” dedi.

MOTOR ALANINDA UKRAYNA ‘BENZERSİZ’ TEKNOLOJİLERE SAHİP

Bayraktar ayrıca, Ukrayna’nın motor üretimi için benzersiz teknolojilere sahip olması ve Türkiye’nin de bu motorların takıldığı insansız hava araçlarına sahip olması nedeniyle bu üretimin kendi kendine yeterli, ekolojik ve karşılıklı fayda sağlayacak bir üretim olacağını belirtti.

Haluk Bayraktar’a göre; mevcut savaş, insansız hava araçlarının savaşı haline geldi ve Ukrayna’nın burada, uygulaması zor olsa da çeşitli uçak türlerinin kullanımı da dahil olmak üzere bazı avantajları var. Teknolojinin kullanımı konusunda ordudan gelen geri bildirimler bu koşullar altında özellikle önemli. Bu nedenle Ukrayna’da kullanılan Bayraktar’lar, bir dizi benzersiz sistemle donatıldılar.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST, UKRİNFORM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x