Terapistinizmiş Gibi Sohbet Edip Derdinizi Paylaşabileceğiniz Yapay Zekaya Sahip Sohbet Robotu Uygulaması

Günden güne gelişen teknolojiyle beraber arkadaşlarımızın hatta terapistlerimizin yerini bile yapay zeka sohbet robotları alabilir. Nasıl mı? İçeriğimizde sizler için insanların dert ortağı olmak için hazırlanmış yapay zeka sohbet robotu Replika’nın detaylarına yer verdik.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-651…

Canınız sıkkın olduğunda, bir şeyler konuşma ihtiyacı duyduğunuzda kiminle konuşursunuz?

Ailenizle, arkadaşlarınızla, kuzeninizle, sevgilinizle…

Peki hiç ‘Siri’yle konuşmak aklınıza geldi mi?

Ya da ona benzer herhangi bir uygulamayla…

Yapay zeka destekli bu tür uygulamalar gün geçtikte daha da gelişiyor ve daha ayrıntılı yanıtlar verebiliyor.

Bilgisayar programcısı Eungenia Kuyda, kullancılara onları dinlemeye ve onlarla konuşmaya her zaman hazır olan “Replika” isimli chatbot uygulamasını tanıttı.

2017 yılında piyasaya sürülen uygulama şu anda 2 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip.

Replika kullanıcıları kendi ‘replika’larını oluşturabilir, diledikleri gibi kişiselleştirebilirler.

Uygulamanın kurucusu, Replika uygulamasının iletişim becerilerini arttırmak isteyen otistik çocuklardan arkadaşa ihtiyaç duyan yetişkinlere kadar herkesin kullanabileceğinden bahsetti.

Kendisi aynı zamanda bazı kullanıcıların evlilik  sorunlarını ya da siyasetle ilgili sohbetlerini bile Replika’yla yaptıklarını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında zihinsel bozukluğa sahip 1 milyar insan var ve bu insanların çok küçük bir kısmı kaliteli bir ruh sağlığı hizmetine ulaşabilmekte.

Bu veriler doğrultusunda uygulamanın yaratıcısı Eungenia Kuyda, Replika’da sohbet etmenin ruh sağlığınıza da iyi geldiğinden bahsetse de ruh sağlığıyla ilgili endişesi olan herkesin önce bir tıp merkezine gitmesi önerilmekte.

Peki, ruh halinize iyi gelsin, sizi iyileştirsin ve yalnızlığınızı gidersin diye sohbet ettiğiniz Replika’yla işler yolunda gitmezse?

Şubat ayında çıkan haberlere göre bazı kullanıcılar Replika’daki sohbet robotlarıyla uygunsuz sohbetler ediyordu. Çıkan haberlerden hemen sonra uygulama güncellendi ve ayarları iyileştirildi.

Herhangi bir olumsuz duruma anında müdehale edilse de yapay zeka sohbet robotları yüzünden meydana gelen vakalar da artış göstermekte.

Sizi hiç tanımayan, anlattıklarınızı hemen unutacak ve hiçbir şekilde sizi yargılamayacak biriyle bütün dertlerinizi paylaşmak kulağa hoş gelse de bahsi geçen vakalar yüzünden insanlar da bu tarz uygulamaları indirmekte çekiniyor.

Peki siz bu tarz uygulamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir