Kartal’da velilerden okul önünde eylem

Okulun depreme dayanıksız olduğu iddiasıyla veliler eylem yaptı.

Kartal Soğanlık’ta 750 öğrencinin öğrenim gördüğü Medine Tayfur Sökmen İlköğretim Okulu’nda İstanbul Valiliği tarafından depreme karşı güçlendirme çalışması başlatıldı.

Öğrenciler, misafir olarak başka okullara gönderildi. Geçtiğimiz yıl ekim ayında başlayan ve nisan ayında bitmesi beklenen güçlendirme çalışmaları devam ederken, öğrenci velileri, binanın sağlam olmadığını iddia ederek okulun yıkılıp tekrar yapılmasını istedi.

Okul önünde toplanan yaklaşık 100 veli ve öğrenciler okulları yıkılmayacaksa misafir edildikleri okulda kalmak istediklerini belirtti.

Öğrenci velisi Neriman Yıldırım, okulun eski bir okul olduğunu belirtirken 2 bloktan oluşan yapının bir blokunun 5 sene önce güçlendirildiğini dile getirdi.

Öte yandan Yıldırım, diğer blokun depreme dayanıksız olduğunu dile getirdi.

“Yaklaşık 90 santimetre temeli olan, yığma bir bina. Güçlendirildiği söyleniyor. Okula girdik, gezdik, baktık, güçlendirilmiş hali bile son derece ürkütücü. Yaklaşık 750 tane öğrencisi olunan bir okul.” diye konuşan Yıldırım, 750 velinin de çocuklarını okula göndermeyeceğini söyledi.

Yıldırım, “Eğer yıkılıp yapılmayacaksa da şu an misafir olduğumuz okulda eğitim hayatımıza devam etmek istiyoruz. Biz dilekçeler yazdık. Güçlendirildiği için tekrar gelip denetimden geçecek. Ama şu anda denetimden geçmedi.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir