Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler Filistinli ailenin evini yaktı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Yahudi yerleşimciler, Filistinli bir ailenin evine saldırı düzenledi. Ramallah kentine bağlı Sincil köyünde düzenlenen saldırıda can kaybı yaşanmadı.

Evin sahibi Ahmed Mahir Avaşre, eşi ve dört çocuğuyla yaşadıkları evine gece vakitlerinde yanıcı bir madde atılarak saldırı düzenlendiğini ve eşi ve çocuklarını da alarak hemen evden çıktığını belirtti. Saldırı sonrası evin büyük bir kısmı ve evde bulunan birçok eşya kullanılamaz hale geldi.

AA’nın aktardığına göre, Nablus çevresinde de benzer saldırıların yaşandığı belirtildi. Filistin yönetimine bağlı Batı Şeria’daki Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Dağlas, İsrail güçlerinin, Nablus kentinin çevresinde pek çok noktaya askeri kontrol noktası kurarak kenti giriş çıkışlara kapattığını söyledi. Dağlas, Nablus çevresinde pek çok noktada toplanan Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin mülklerine ve araçlarına saldırdığını, Deyr Şeref beldesinde bir lokantayı basarak camlarını kırdığını ifade etti. Dağlas, yerleşimcilerin, yüzüne doğrudan biber gazı sıktığı lokanta sahibinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Filistin Kızılayı’nın Nablus’taki İlkyardım Şefi Ahmed Cibril de, Nablus’un güneyindeki Beyta kasabasında İsrail askerlerinin saldırısı sonucu bir Filistinlinin bacağının kırıldığını aktardı. Filistinli hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

MESCİD-İ AKSA’YA BASKIN

Öte yandan, İşgal altındaki Doğu Kudüs’te fanatik Yahudi yerleşimciler İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin açıklamasına göre, İsrail güçlerinin koruması altındaki onlarca fanatik Yahudi yerleşimci, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Yahudi yerleşimciler, sabahın erken saatlerinden itibaren El-Meğaribe Kapısı’ndan Harem-i Şerif’e girerken, İsrail güçleri ise ramazan ayı dolayısıyla itikaf için mescitte bulunan Müslümanları alandan uzaklaştırdı.

Mescid-i Aksa, gece de İsrail polisinin saldırısı nedeniyle gerilime tanık olmuştu. İsrail polisi, gece yarısı Mescid-i Aksa’ya girerek Kıble Mescidi’nde namaz kılan ve itikafta olan Filistinlileri güç kullanarak dışarı çıkarmış, itikaftakilerden 2 kişiyi gözaltına almıştı.

İsrail polisi, ramazan ayında Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi ve Mescid-i Aksa kapılarında askeri varlığını ve Filistinlilere yönelik kısıtlamalarını artırdı. Bu kapsamda polisler, Aksa’da ibadet etmeye gelen Filistinli gençlerin vakit namazlarını kılmalarının ardından buradan ayrılmaları için girişlerde kimliklerine el koyuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir