33. Akbank Caz Festivali Yoğun İlgi ile Devam Ediyor

Avrupa’nın en prestijli caz festivalleri arasında gösterilen Akbank Caz Festivali bu yıl da müzikseverlerden yoğun ilgi görüyor. Bu yıl 23 Eylül- 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 33. Akbank Caz Festivali Dünya ve Türk Caz sahnesinden 150’ye yakın sanatçının birbirinden özel performansıyla müzikseverleri ağırlamaya devam ediyor.  8 Ekim’e kadar sürecek festival kapsamında 6 Ekim’de gerçekleşecek “Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends” ve “Ladies and New Standards” cazseverlerin merakla beklediği konserler arasında yer alıyor. 

Sanatın ve sanatçının daimî destekçisi Akbank’ın uzun soluklu kültür-sanat girişimlerinden Akbank Caz Festivali, cazın farklı ritimlerini ve renklerini içeren zengin programı ile 23 Eylül’de 33. kez Şehrin Kapılarını Caza açtı. 

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesiyle, programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali; sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile şehrin farklı noktalarında karşılarken, 8 Ekim akşamı sona erecek olan festival; 150’ye yakın müzisyenle bu yıl 9’u yeni olmak üzere 23 ayrı mekânda, 33 konser, söyleşiler, atölyeler ve özel etkinlikleriyle gerçekleşiyor. 

Organizasyonu ve içerik planlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen 33. Akbank Caz Festivali’nin açılışı 23 Eylül’de Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe projesi ile Müze Gazhane sahnesinde başladı. 

 

Bu yıl 23 Eylül- 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 33. Akbank Caz Festivali caz müziğinin önemli temsilcilerini ağırlıyor. Festivalin ilk günlerinde Al Di MeolaTerence Blanchard featuring the E-Collective with Turtle Island Quartet, Sissoko/Segal/Parisien/Peirani ‘Les Egarés”Lakecia BenjaminGabi HartmannYumi ItoZoe Rahman Trio “Colour of Sound” Immanuel Wilkins Trio gibi caz müziğinin önemli isimleri müzikseverlerin yoğun ilgisine sahne oldu. Uluslararası müzisyenlerin yanı sıra Türk cazının önemli isimlerini de ağırlayan 33. Akbank Caz Festivali’nde Yarkın Duo (Nağme Yarkın & Baturay Yarkın)Kâmil Özler Trio & Yasemin Özler, Sub-Rehavi, Neşet Ruacan, Cem Tuncer, Yarkın TuncerMert PekduranerAyyuka, KAM x Yasemin Mori, İdil Naz Dönmez & Rüzgar YıldırımOzan Musluoğlu Quartet ft. Kerem GörsevŞevket Akıncı, Mehmet Korkmaz, İlhami Tunç GençerOnur Çalışkan ve Wayne Shorter Anısına gerçekleştirilen gecede Engin RecepoğullarıCan ÇankayaAlper Yılmaz ve Ediz Hafızoğlu performasnları cazseverlerle buluştu. 

 

8 Ekim tarihinde sona erecek olan 33. Akbank Caz Festivali müziğin önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor.  Ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen, ilham havzası geniş bir alana yayılan Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra, 5 Ekim akşamı Babylon’da sahne alacak. 

 

Carole King, Radiohead, Sting, Björk, Pink Floyd, Bee Gees ve nicesinden gözde parçaların Türkiye caz sahnesinden kadın müzisyenler ve kadın şarkıcıların yorumuyla 6 Ekim akşamı Zorlu PSM’de sunulacak olan Ladies and New Standards projesi ise festivalin özel bölümlerinden biri olacak.

 

Akbank Caz Festivali kapsamında 6 Ekim akşamı ayrıca Mehmet Uluğ’un şehrin müzik hayatına bıraktığı derin izleri, aramızdan ayrılışının onuncu yılında anmak için düzenlediği “Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends” konseri kapılarını müzikseverlere açacak. Bugüne dek Erik Truffaz’dan Arto Tunçboyacıyan’a pek çok ilham verici müzik insanıyla yolları kesişen İlhan Erşahin, Mehmet Uluğ Gecesi’nde de özel konuklarla karşımızda olacak.

 

Caz müziğini geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlayan 33. Akbank Caz Festivali festivale özel projelere de sahne oldu. 

 

“Şehrin Caz Hali’nde Dans Hep Var” Özel Projesi

33.Akbank Caz Festivali “Şehrin Caz Hali’nde Dans Hep Var” söylemiyle çağdaş dans ve cazı biraraya getirmeye devam etti. Çekimleri Babylon ve Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşen video projede dansçılar solo dans performansları ile bu mekanlarda konser veren caz sanatçılarının eserleri eşliğinde dans ettiler. Performanslar Akbank Sanat  Youtube kanalı aracılığıyla sanatseverlere ulaştı. 

 

Apple Music İş Birliği

Programı kapsamında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine yer veren 33. Akbank Caz Festivali’nin müzikleri Apple Music’de yer aldı. Festival takipçleri dünya ve Türkiye caz sahnesinden 150’ye yakın sanatçının 33 konserine yer veren 33. Akbank Caz Festivali’nin sanatçılarını keşfetmek için Apple Music sayfasını ziyaret ettiler.

 

FluTV İş Birliği

33. Akbank Caz Festivali kapsamında hazırlanan “Caz Yolunda” isimli festival özel programı Youtube üzerinden izleyicilerine ulaşan FluTV’de yayınlandı. İlker Canikligil’in sunduğu programın ilk bölümüne festival direktörü Gözde Sivişoğlu’nun yanı sıra festival sanatçılarından piyanist ve besteci Selen Gülün, kontrbas müzisyeni Ozan Musluoğlu ve duayen radyo programcısı Hülya Tunçağ konuk oldu. İkinci bölümde ise Caz davulcusu Ferit Odman, gitarist Kamil Özler ve çello sanatçısı kızı Yasemin Özler ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı konuk olarak yer aldılar. 

 

 “Soğuk Savaş” İş birliği

33. Akbank Caz Festivali kapsamında hazırlanan Soğuk Savaş özel bölümüne festival sanatçıları Selen Gülün, Bulut Gülen, Barış Doğukan Yazıcı, Çağıl Kaya ve Ercüment Korkut konuk oldu. Müziğin onlarca farklı türüne dair esprileri içeren festival özel bölümü 3 Ekim’de Soğuk Savaş Youtube kanalında yayınlandı. 

 

 

“Jazz Quiz” TikTok Effect

33. Akbank Caz Festivali kapsamında sosyal medyanın kapılarını caza açan bir TikTok uygulaması hayata geçti. Tiktok’ta arama kısmına #jazzquiz yazılarak  katılım sağlanan uygulama sayesinde çekilen videoların arka planı “Jazz Quiz” effect’ine dönüşmekte ve  kullanıcı için seçilen şarkıdaki enstrümanlar tahmin edildiği zaman, enstrümanın adı videoya eklenmektedir. Hem eğlendiren hem de müzik kulağını test eden uygulama TikTok kanalında yer alıyor. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x