25. yılını kutuluyor: Peki, Google aslında ne demek? Nasıl kuruldu? İlk adı neydi? İşte hikayesi

Dünyanın en popüler arama motoru ve teknoloji devlerinden biri olan Google, 25. yaşını kutluyor. Şirket, bu büyük olayı kutlamak amacıyla logosunun son 25 yıldaki gelişimini gösteren nostaljik bir doodle yayınladı.

Doodle, logoyu “Google”dan “G25gle”a dönüştüren ve teknoloji devinin 25. yıl dönümünü simgeleyen animasyonlu bir GIF içeriyor. Doodle’a tıkladığınızda ise sizi bir sürpriz karşılıyor ve sayfada sanal bir konfeti gösterisi başlıyor.

Google’ın blog yazısında yaptığı açıklama şu şekilde: “Yirmi beş yıl önce, büyük ve küçük soruların yanıtlarını bulmanıza yardımcı olmak için Google Arama’yı başlattık. O zamandan bu yana milyarlarca insan tam da bunu yapmak, yani meraklarını gidermek için ürünlerimize yöneldi. Bir iş kurmak için. Bir yolculuğa başlamak için. Bir ananas kesmek için.

Google CEO’su Sundar Pichai, geçtiğimiz ay bir blog gönderisinde dönüm noktası niteliğindeki doğum gününü kutladı ve geçtiğimiz çeyrek yüzyılda şirketin yeniliklerine katkıda bulunan kişilere ve ortaklara teşekkürlerini dile getirdi: “Ürünlerimizi kullanan ve yenilikleri sürdürmemiz için bizi teşvik eden insanlar, yeteneklerini bu ürünleri geliştirmeye adayan geçmiş ve şimdiki yüzbinlerce Google çalışanı ve misyonumuza bizim kadar inanan ortaklarımız tarafından mümkün kılınan bu dönüm noktasına ulaşmak büyük bir ayrıcalıktır.

Google ne zaman ve nasıl kuruldu?

Google, 4 Eylül 1998’de Stanford Üniversitesi’ndeki iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu. Şirket, 27 Eylül 1998’de resmi olarak Google Inc. adını aldı. Google, ilk yedi yılı boyunca doğum gününü 4 Eylül’de kutlarken, daha sonra arama motorunun dizinindeki rekor sayıda web sitesinin duyurulmasına paralel olarak kutlamaları 27 Eylül’e taşımaya karar verdi.

Daha sonraki yıllarda Google, aralarında Gmail, Docs (Dokümanlar) ve Haritalar’ın da bulunduğu çok sayıda ürün ile hizmetlerini genişletti. Ayrıca şirket, 2006 yılında YouTube’u 1,65 milyar dolara satın aldı. Android ile akıllı telefon dünyasına hükmettiği de bir gerçek.

Statista’nın bildirdiğine göre YouTube’un şu andaki değeri yaklaşık 30 milyar dolar iken, Google’ın mevcut piyasa değeri 1,65 trilyon dolara ulaştı.

GOOGLE’IN İLK ADI NEYDİ?

Peki, Google’ın ilk adını biliyor musunuz? Larry Page ve Sergey Brin, o dönem öğrenci yurdundaki odalarından çalışarak, bağlantılar aracılığıyla World Wide Web’deki bağımsız sayfaların önem derecesini belirleyen bir arama motoru oluşturdular. Bu arama motorunu Backrub olarak adlandırdılar. Kısa süre sonra, Backrub adını Google olarak değiştirdiler. Google adı, 1 rakamı ve ardından gelen 100 tane sıfıra ilişkin matematiksel ifadenin biraz oynanmasıyla ortaya çıkmıştı; Larry ile Sergey’in, “tüm dünyadaki bilgileri düzenlemek ve bunları herkes için erişilebilir kılarak kullanışlı hale getirmek” misyonunu uygun bir şekilde yansıtıyordu.

GOOGLE NE DEMEK?

Peki, Google aslında ne demek? Şirket Google adının anlamını şöyle açıklıyor: Şimdi dünyaca ünlü olan lakap, 1920’lerde alçakgönüllü bir gezintiden çıkan matematiksel bir terim üzerine bir oyundur. Amerikalı matematikçi Edward Kasner, New Jersey ormanlarında yürürken genç yeğeni Milton Sirotta’dan bir isim seçmesine yardım etmesini istedi, akıllara durgunluk veren bir sayı için: 1 ve ardından 100 sıfır. Milton’ın cevabı? Bir googol! Terim, yirmi yıl sonra Kasner’ın birlikte yazdığı “Mathematics and the Imagination” adlı kitabına eklenmesiyle yaygın bir görünürlük kazandı. 2006’da “Google” kelimesi Oxford İngilizce Sözlüğü’ne resmi olarak fiil olarak eklendi, bu nedenle bir googol’ün gerçekte ne kadar büyük olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Google it!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x